Historie folklorního festivalu

Pohled do historie

V roce 1974 se konal první ročník, to ale bez zahraniční účasti. Bylo to vlastně jen nedělní vystoupení dvou folklorních souborů. Prvním zahraničním hostem v Lázních Bělohradě byl v roce 1978 soubor ze Švédska. Postupem času se přidávaly další a další soubory z Čech, Moravy, Slovenska i další zahraniční hosté. V těchto letech již byl festival dvoudenní a pozvání přijaly jeden nebo dva zahraniční soubory a tři, čtyři naše soubory.

Po roce 1985 se festival opět rozšiřuje na celý víkend a do Lázně Bělohrad každoročně vítá více a více souborů. V roce 1996 dostávají statut Mezinárodního folklorního festivalu. V roce 2000 se festival opět prodlužuje o jeden den a zařazuje se nový program „Polka Rallye. Jedná se o závod v polce na 200 metrů ve třech kategoriích – krojovaní, nekrojovaní a děti. Od roku 2014 je pětidenní, hlavní jeviště se nachází v zámeckém parku ve středu městečka za náměstím. Festivalu se do roku 2019 zúčastnilo zhruba 105 zahraničních souborů, některé i několikrát. Z našich souborů již některé zanikly a nové byly založeny, přesto se zde vystřídalo na 120 souborů, opět některé i vícekrát.

Pořadatelé festivalu

Do roku 2019 byl hlavním organizátorem a pořadatel festivalu (spolu s Městem Lázně Bělohrad) domácí soubor Hořeňák a jejich dlouholetí vedoucí rodina Rychterových. V počátcích zakládající člen pan Jindřich Rychtera a jeho skvělá paní Jana, později jejich syn Milan s manželkou Zdeňkou. Jim všem patří velký, opravdu veliký dík, za 45 ročníků pestrobarevných krojů, lidových melodií, ukázek tanců, zvyků a obyčejů z různých regionů celého světa vtěsnaných každoročně do jednoho červnového víkendu do malého lázeňského městečka v Podkrkonoší. Svým osobním nasazením a zapálením pro folklor ovlivnili a obohatili několik generací bělohraďáků i diváků i hostů z blízkého i dalekého okolí. Díky.

Od roku 2020 se organizace Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou Lázně Bělohrad ujímá Město Lázně Bělohrad.

46 ročníků festivalu

Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou se koná od roku 1974 a patří tak k nejstarším festivalům v České republice

225 folklorních souborů

Za dobu pořádání festivalu se v Lázních Bělohrad představilo více než 225 folklorních souborů z celého světa